Archiv novinek

23

Lis 17

Výtvarná dílna – vánoční tvoření

Ve středu 29. 11. 2017 se bude konat od 14.00 výtvarná dílna vedená opět odbornou lektorkou (konec a úklid cca v 17.00).

 

Tématem bude vánoční tvoření. Materiál zajistí výtvarnice, dítě zaplatí základní poplatek 60 Kč a odnese si 4 výrobky (v nabídce jsou možnosti jako přáníčko, ozdoba na stromeček, svícínek, malá taštička s potiskem, andílek k zavěšení, rybička jako brož). Pokud bude chtít vyrobit další dárky, může si připlatit na potisky tašek nebo triček (velká taška 25 Kč, dětské tričko 25 Kč, triko pro rodiče 30 Kč).

 

Své výrobky si děti v den konání dílny odnesou domů. Všichni zájemci jsou vítáni.  Sraz jako obvykle před automaty na hlavní chodbě.

 

Vzhledem k potřebné přípravě bude vhodné nahlásit s předstihem počet zájemců. Proto prosím o vyjádření účasti na dílně co nejdříve.

 

Děkuji.

Vladimíra Medulová

 

16

Lis 17

Workshop Energie

Dne 7. 11. 2017 jsme navštívili Národní technické muzeum v Praze 7.

 

Absolvovali jsme workshop o energii, kde jsme např. zkoušeli dostat do chodu malý model parního stroje, ukazovali jsme si Stirlingův motor, sestavení jednoduchého elektromotoru, také jsme se dozvěděli hodně o chemickém článku a měřili jeho napětí.  Po skončení jsme si mohli prohlédnout celé muzeum s mnoha zajímavými exponáty. Zajímavá byla interaktivní expozice optických klamů Klamárium.

 

Děkujeme paní učitelce Chlebounové a lektorům Narodního technického muzea.

 

Text: Milan Hrdlička 9. B
Foto: František Salač 9. B

 

16

Lis 17

BÁJEČNÉ MAKOVKY

V pátek 3. 11. se třídy 9. A a 9. B zúčastnily pekařského workshopu na VOŠ a SPŠ potravinářské.

 

Pan profesor Raška nás naučil, jak se pečou makovky. Poté nás nechal, abychom si vyrobili vlastní. Museli jsme si navážit správné množství surovin, aby mělo těsto správnou konzistenci. Vložili jsme do hnětačky, pak vytvořili různé tvary a nechali je kynout. Mezitím jsme uklidili pracovní stoly. Když těsto nakynulo, pomazali jsme ho vajíčkem, posypali mákem a dali do trouby.

 

Upečené makovky jsme vyndali z trouby, dali do sáčků a rozdali mezi děti, paní učitelku a pana ředitele VOŠ a SPŠ. Pečivo bylo velice dobré a chutnalo všem. Děkujeme panu řediteli VOŠ a SPŠ potravinářské, panu profesoru Raškovi a naší paní učitelce Dagmar Chlebounové za úžasný zážitek.

 

Text: Jaroslav Vilím a Dominik Todorov
Foto: Bohdana Krychfalushiy

 

16

Lis 17

1. A V ŘÍŠI DIVŮ

Děti z 1. A se po přečtení Alenky v říši divů rozhodly oslavit to, že nemají narozeniny, což je podle nich perfektní důvod ke slavení! Přizvaly si k tomu i Alenku, Králíka, Kloboučníka, Srdcovou a Bílou královnu a dokonce i Kartu! Celá třída se tak proměnila na říši divů a kromě učení si také o tělocviku stihly zahrát kroket s živými brankami a obrácenými králíky místo pálek, a dokonce se účastnily čajové párty, kde si snědly svůj nenarozeninový dort, který si samy vymyslely a vytvořily. Vyměnily si nenarozeninové dárečky a zahrály karty!

 

Oslava se jim moc líbila a dohodly se, že ji určitě ještě někdy zopakují!

 

Jana Repčáková

 

14

Lis 17

Klub Rozmanitý svět

V naší škole existuje již několik let klub Rozmanitý svět. Umožňuje pravidelná setkávání dětí (převážně 9-12 let). V rámci klubu Češi i cizinci postupně poznávají zajímavosti okolního světa, ať jde o české reálie nebo o širší okolí (Evropa, svět). Poznáváme Prahu – vycházky po kulturních památkách, návštěva různých výstav, muzeí, ale i památek přírodních a technických. Zajímáme se také o cizí země a jejich tradice. Kromě toho máme i výtvarné aktivity, pracujeme s počítačem, rozvíjíme znalosti českého jazyka, hrajeme si.

 

Scházíme se dvakrát týdně odpoledne. Střídáme pobyt dětí ve škole s vycházkou. Z posledních větších akcí můžeme zmínit např. vycházky na Petřín, kolem Karlova (letohrádek Amerika, Karlov, Ztracenka), po smíchovských pamětihodnostech (Anděl, Malostranský hřbitov, Bertramka), výstava K. Kintery v Rudolfinu, z aktivit ve škole zejména výtvarnou dílnu na téma přírodniny.

 

Do konce roku plánujeme ještě návštěvy dalších památek (Anežský klášter, Poštovní muzeum apod.) a druhou výtvarnou dílnu.

 

Vladimíra Medulová

 

14

Lis 17

TŘÍDNÍ SCHŮZKY

ÚTERÝ 14. 11. 2017 v 17.30

14

Lis 17

  Poděkování z 1. C

Jsme sice prvňáčci, ale uplynuly teprve dva měsíce docházky do nové školy a z nás se stali samostatní a sebejistí žáci. Na začátku září  jsme se trošku báli. Trefíme do třídy? Uneseme tašku a pomůcky? Budeme si umět otevřít a zavřít šatní skříňku? Kdo nám připevní kapsář?

 

Ale všechno šlo lehce. A víte proč?  Pomáhali nám spolu s paní učitelkou i páťáci. Prováděli nás školou, byli trpěliví a ochotní se vším pomoci. Tak jsme získali nové kamarády a scházíme se s nimi stále. Dokonce nám připravují i zábavu. A už se moc těšíme, až nás vezmou do počítačové učebny a pomohou nám zvládnout začátky práce s výukovými programy.

 

Kamarádům z  5. A moc děkujeme!

Žáci  1. C

 

 

25

Říj 17

Stolní tenis

Naše škola opět organizovala obvodní kolo ve stolním tenisu POPRASK. Obsadili jsme všechny kategorie. Dívky 6. – 7. tříd a chlapci 8. – 9. tříd vyhráli a postupují do krajského kola.

 

Výsledky:

1. místo dívky 6. a 7. tříd – Žaneta Janoušková a Barbora Jarolímková
1. místo chlapci 8. a 9. tříd – Michal Redlich, Jiří Nesvačil a Jan Berka
2. místo smíšená 4. a 5. třída – Lukáš Neuberg, David Machač, Patrik Jindra a Barbora Jindrová
2. místo dívky 8. a 9. tříd – Gabriela Vejvodová a Kristýna Vecková
4. místo chlapci 6. a 7. tříd – Richard Ohera, Jakub Neuberg, Artem Nikolayev a Petr Hudeček

 

Všem sportovcům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

Jaroslav Lapáček

 

17

Říj 17

Tajemství knihy

Na začátku října navštívili žáci 3. A a 4. C Národní technické muzeum. V programu Tajemství knihy byli žáci rozděleni na skupiny. Vyzkoušeli si psaní brkem a perem s násadkou, vyráběli si svojí malou knížku, kterou využijeme po celý školní rok k zapisování zajímavých událostí. Prohlídka aut, letadel, motocyklů a dalších dopravních prostředků se nám moc líbila. Těšíme se na další program v tomto muzeu.

 

Hana Ptáčníková a Helena Bumbálková

9

Říj 17

Škola v přírodě s plaveckým výcvikem

Jako každý rok, tak i letos, jsme vyrazili s paní učitelkou Evou Křivanovou a Kateřinou Šormovou do školy v přírodě na Špičák u Železné Rudy.
Tentokrát nás čekal též plavecký výcvik. Moc nás to bavilo, každý den jsme dělali obrovské pokroky a získávali vyšší a vyšší hodnosti (od plavčíka, přes kadeta a loďmistra až k admirálovi) v celotýdenní hře na piráty. Pokud jsme nebyli v bazénu, měli jsme doprovodný program plný her a soutěží. A Šumava je krásná!

Plavci z 3. B a 3. C

9

Říj 17

Výtvarná dílna – tvoření z přírodnin

Ve středu 11. 10. 2017 od 14.00 se koná výtvarná dílna (ukončení a úklid cca v 17.00) pod vedením odborné lektorky.

 

Tématem bude tvoření z přírodnin.

Materiál zajistí zčásti výtvarnice, ale děti samy by měly také přinést nějaké různorodé drobné přírodniny (barevné listí, drobné plody – bukvice, šípky apod., malé suché květy – např. slaměnky, malé větvičky, kousky kůry stromů, mech apod.).

Své výrobky si děti v den konání dílny odnesou domů.

 

Všichni zájemci jsou vítáni.

Sraz jako obvykle před automaty na hlavní chodbě.

 

Vzhledem k potřebné přípravě bude vhodné nahlásit s předstihem počet zájemců. Proto prosím o potvrzení účasti co nejdříve.

 

Děkuji.

 

Vladimíra Medulová

27

Zář 17

Máme bronz z přespolního běhu

Tradičně prvním závodem Poháru pražských škol je v novém školním roce přespolní běh, který se koná na poli za ZŠ Klausova. Kvůli nemocem a zraněním jsme obsadili pouze 2 kategorie, ale i tak jsme si přivezli bronzovou medaili v kategorii nejmladších dívek. Zasloužily se o ní holky z 5. tříd Alexandra Lu ´rje, Beata Chlebová, Kamila Poláková a Mariana Brožová. Nejstarší žákyně z 8. a 9. tříd se v neúplném složení umístily na 6. místě. Nikola Marková, Tereza Tóthová, Natálie Tyle a Bohdana Krychfalushiy běžely trať 1600 m a i jim patří pochvala za předvedené výkony.

 

 

Helena Vodsloňová a Andrea Kelnárová

14

Zář 17

Letní škola pro cizince

Letní škola pro cizince se letošní rok konala v předposledním týdnu prázdnin. Tentokrát se k nám připojili i tři budoucí prvňáčci, kteří se zaměřili s paní učitelkou Helenou Bumbálkovou na rozšíření slovní zásoby. Budoucí třeťáci si zase opakovali učivo z předešlého ročníku.

 

Kromě učení jsme se také vydali na výlet po Praze. Viděli jsme Lennonovu zeď, Čertovku, Střelecký ostrov, Národní divadlo a Žofín. Ve škole jsme malovali barvami na okno, luštili morseovku a hráli různé hry. Zkrátka jsme si to užili.

 

Jana Repčáková

13

Zář 17

Karty na mléko – předběžné informace pro rodiče

V naší škole je možné odebírat mléko, mléčné výrobky a další produkty zdravé výživy. Dodávku zajišťuje firma Happysnack formou předplacených karet.

 

Během září 2017 obdrží noví žáci školy plastové karty na mléko, mléčné výrobky a další produkty zdravé výživy. Podobně získají nové karty i ti žáci, kteří své kartičky ztratili nebo poničili. Ostatní žáci používají své původní kartičky.

 

Pro výběry z automatu je třeba předem kartu nabít určitou finanční částkou (proto název „předplacená karta“).
Ke kartičce bude dodán i letáček s dalšími informacemi a s návodem, jak postupovat při platbě.
Kartička bude automaticky přiřazena určitému žákovi (dle databáze). Kartička má své číslo a heslo, které slouží k platbě. Na každou novou kartičku je třeba pak čitelně napsat jméno žáka, ve vlastním zájmu možno nesmazatelně (jinak kartičku musím dohledat v databázi). Z uvedeného plyne, že si nelze kartičky vyměňovat.

 

Ztracené i nalezené kartičky je třeba co nejdříve nahlásit (buď mně nebo třídní učitelce). U ztracených kartiček je vhodné kartu co nejdříve zablokovat (mohou i rodiče).
Aktivační poplatek u prvního nabití karty je 10 Kč (bude stržen z výše dobitého kreditu).
Tento poplatek je stejný i při převodu financí na novou kartu (v případě ztráty a vystavení nové karty).

 

Všichni žáci školy mají přístup k dotovaným výrobkům. Je pak pouze na uvážení rodičů, zda děti budou chtít kartu využívat či nikoli. Rodiče mohou také ovlivnit výběry dětí z automatu (určit omezení na určité druhy výrobků, stanovit denní limit odběru i sledovat čerpání).

 

Rozdávání karet žákům nastane, jakmile firma Happysnack přiřadí v systému karty žákům naší školy.

 

Škola se účastní i projektu Ovoce a zelenina do škol (pro1.stupeň) – to ale zajišťuje jiný dodavatel a nemá to souvislost s touto kartičkou.

 

Nejdůležitější odkazy na webovou stránku dodavatele produktů:

 

V případě nejasností se obracejte mailem na medulova@zstravnickova.cz nebo osobně na paní učitelku Medulovou.

 

Vladimíra Medulová

8

Zář 17

Megabajty, už víme, jak na ně

Na akci je možné se informovat o kroužcích 3D modelování a tisk, Robotika Mindstorms a Robotika WeDo, které jsou pro žáky z FZŠ Trávníčkova zdarma.

megabajty

4

Zář 17

Nábor HB basket

DĚVČATA 1.– 4. třída přijďte s námi sportovat a užívat si v partě kamarádek

leták velký do škol Tráv

7

Čvn 17

Úspěch našich nohejbalistů

Zbyněk Bartoška, Petr Atanasov, Lukáš Míka z 9. A a Petr Hrdlička z 8. A získali 2. místo v obvodním kole nohejbalu, které pořádal DDM Prahy 13.

Všem chlapcům děkujeme a blahopřejeme k medaili.

Helena Vodsloňová

7

Čvn 17

Školní jídelna – organizační pokyny k závěru školního roku

Odhlášky obědů na dny 28.6. až 30.6.2017 je možné provést nejpozději do 27.6.2017

  • Výdej obědů – 26.6. – 29.6.         11.15 – 13 hod
  • Výdej obědů – 30.6.                       10 – 12 hod

7

Čvn 17

Předveď, co umíš na PC 2017

V naší škole se letos opět pořádala soutěž „Předveď, co umíš na PC“. Z prvního stupně se zúčastnil 3., 4. a 5. ročník, z druhého stupně 6. ročník.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích:

 

  • kreslení obrázku v programu Malování na téma Norsko nebo pozvánka na oslavu narozenin

 

  • tvorba prezentace na téma Norsko nebo Vesmír

 

Vyhodnocení školního kola soutěže je následující:

 

V kategorii Kreslení zvítězila Denisa Dočynecová ze 4. B. Na druhém místě je Oleksiy Tokar ze 4 .B.

Třetí místo obsadila Kristýna Říhová ze 4. B.

 

 

Vítězem v kategorii Tvorba prezentace je Matěj Prohaska ze 6. B s prezentací Norsko. Na druhém místě se tentokrát umístili dva soutěžící, a to Jan Hudeček a Jakub Votruba, oba z 6. B a oba s prezentací Vesmír.

Třetí místo letos obsadili žáci 5. B Matyáš Salamon, Tomáš Šimek a Tadeáš Žežulka se společnou prezentací Norsko.

 

Všichni jmenovaní dostali diplomy a dárečky.

Gratulujeme.

 

25

Kvě 17

CO JE ERASMUS?

Dům zahraniční spolupráce (DZS) v součinnosti s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravil 18. května v parku Kampa k příležitosti 30. výročí  programu Erasmus akci, kde se žákům základních škol představily zajímavé obory středních odborných škol a učilišť, které pravidelně vysílají své žáky na zahraniční praktické stáže právě v rámci programu Erasmus+. Součástí programu byly i hravé soutěže. Získané dukáty mohli žáci směnit za malé odměny. Zcela zdarma jsme pak mohli ochutnat výrobky škol zaměřených na gastronomii.

Cestou zpět jsme si v Městské knihovně prohlédli „nekonečný“ válec vytvořený z naskládaných knih.

Capková, M. Fuglíková